„АКАДЕМИЯ АСКЕЕР” определи номинациите за „АСКЕЕР" 2023

27.04.2023 г.

                                УВАЖАЕМИ ЖУРНАЛИСТИ И СКЪПИ КОЛЕГИ,

 

           На 24-ти май – в деня на най-светлия ни празник, празника на българската писменост, духовност икултура, в Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ” Фондация „АКАДЕМИЯ АСКЕЕР” ще връчи за 32-ри път своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон.

          Наградите „АСКЕЕР” са единствени по рода си театрални  награди в България, при които отличията се дават „от артисти – за артисти“ и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър.

          Единадесетте спектаклови категории на „АСКЕЕР 2023” включват представленията и техните творци с осъществена премиера в периода от

1 април 2022 г. до 31 март 2023 г.

 

Благодарим на експертите от Комисията по номинации в категория „Съвременна българска драматургия“, с председател: проф. Камелия Николова и членове: Анита Ангелова, проф. Владимир Атанасов, Меглена Караламбова и проф. Ромео Попилиев

 

СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА ДРАМАТУРГИЯ

·         Йоана Мирчева за „ТИГЪР И ДРАКОН – Театър 199 „Валентин Стойчев“;

·         Теодора Георгиева за „МЕЖДИННА ЗОНА“ – Театрална работилница „Сфумато“;

·         Яна Борисова за „МЯСТО, НАРЕЧЕНО ДРУГАДЕ“ реж. Димитър Коцев-Шошо, продуцент: Юпи Ейсжънси.

 

НОМИНАЦИИТЕ за „ АСКЕЕР 2023“ в единадесетте спектаклови категории:

(Изброяването на номинациите в отделните категории е по азбучен ред):

 

ИЗГРЯВАЩА ЗВЕЗДА

·         Даниел Кукушев за ролята му на Момчето в „Обещанието“ от Герган Ценов

  I Am Studio;

·         Владислав Стоименов за режисурата на „Арт“ от Ясмина Реза – Младежки театър „Николай Бинев“;

·         Вилислава Кирилова за ролята й на Констанс Мидълтън в „Постоянната съпруга“ от Съмърсет Моъм –  Сатиричен Театър "Алеко Константинов".

 

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

·         Мария Каварджикова за ролята й на Магдалена в „Частици жена“ от Ката Вебер – Народен театър „Иван Вазов“;

·         Надя Керанова за ролята й на Исмена в „Антигона” по Жан Ануи – Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен;

·         Цанка Цанева за ролята й на Нат в „Заешка дупка“ по Дейвид Линдзи-Абер – Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен.

 

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

·         Кирил Недков за ролята му на Иван в „Арт“ от Ясмина Реза – Младежки театър „Николай Бинев“;

·         Мартин Димитров за ролята му на Крищоф в "Непоносимо дълги прегръдки" от Иван Вирипаев – Регионален център за съвременни изкуства – Топлоцентрала;

·         Свежен Младенов за ролята му на Кулигин в „Три сестри“ от Антон Павлович Чехов – Общински културен институт Театър „Възраждане“.

 

СЦЕНОГРАФИЯ

·         Мариета Голомехова за „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес – Младежки театър "Николай Бинев" и „Старецът и морето“ от Ърнест Хемингуей – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“–Пловдив;

·         Никола Тороманов – Фичо за „Три сестри“ от Антон Павлович Чехов– Общински културен институт Театър „Възраждане“ и „О, щастливи дни“ от Самюъл Бекет – Театрална работилница "Сфумато";

·         Николина Костова за „Сън в лятна нощ“ от Уилям Шекспир – Драматичен  театър „Гео Милев“ – Стара Загора.

 

КОСТЮМОГРАФИЯ

·         Мариета Голомехова за „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес – Младежки театър "Николай Бинев";

·         Никола Налбантов за „Солунските съзаклятници“ от Георги Данаилов – Драматичен театър „Николай О. Масалитнинов“ – Пловдив;

·         Никол Трендафилова за „Леонс и Лена“ от Георг Бюхнер – „Yalta Art Room“.

 

ТЕАТРАЛНА МУЗИКА

·         Давид Кокончев за „М.М.Е. Кой пръв започна“ от Деян Дуковски – Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора;

·         Милен Апостолов за „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес – Младежки театър "Николай Бинев";

·         Милен Кукошаров за „Три сестри“ от Антон Павлович Чехов – Общински културен институт Театър „Възраждане“.

 

ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

·         Елена Телбис за ролята й на Жена в „Дишай“ от Дънкан МакмиланТеатрална работилница "Сфумато";

·         Лилия Маравиля за ролята й на Петра фон Кант в „Горчивите сълзи на Петра фон Кант“ от Райнер Вернер Фасбиндер – Театър „София“;

·         Светлана Янчева за ролята й на Уини в „О, щастливи дни“ от Самюъл Бекет  Театрална работилница "Сфумато". 

 

ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ

·         Бойко Кръстанов за ролята му на Мъж в „Дишай“ от   Дънкан МакмиланТеатрална работилница "Сфумато";

·         Владимир Пенев за ролята му на Поп Кръстьо във „Великденско вино“ от Константин Илиев Народен театър „Иван Вазов“;

·         Йордан Ръсин за ролята му на Вершинин в „Три сестри“ от    Антон Павлович Чехов и за ролята на Той в „Отмяна“ от Стейси Грег – Общински културен институт Театър „Възраждане“.

 

МОНОСПЕКТАКЪЛ

·         „ВИКТОРИЯ“ от Йордан Славейков, режисьор Йордан Славейков, сценография Юлиана Войкова-Найман, с  участието на Деница Даринова – I Am Studio;

·         „НЕВЕДЕНИЕ“ от Албена Ставрева, консултант Явор Гърдев, режисьор Албена Ставрева, сценограф Албена Ставрева, музика Мира Искърова, звуков дизайн Юлиан Стоичков, с участието на Албена Ставрева – Народен театър „Иван Вазов“;

·         „СТАРЕЦЪТ И МОРЕТО“ от Ърнест Хемингуей, сценична адаптация Александър Секулов, превод Димитри Иванов, постановка Красимир Ранков, сценография и костюми Мариета Голомехова, музика Мира Искърова, с участието на Красимир Ранков – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

  

РЕЖИСУРА

·         Александър Морфов за „Антигона” по Жан Ануи – Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен;

·         Крис Шарков за “Частици жена“ от Ката Вебер – Народен театър „ИванВазов“ и за "Непоносимо дълги прегръдки" от Иван Вирипаев - Регионален център за съвременни изкуства – Топлоцентрала;

·         Марий Росен за „Дишай“ от   Дънкан МакмиланТеатрална работилница "Сфумато".

 

НАЙ-ДОБРО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ

·         „АНТИГОНА“ по Жан Ануи – Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен;

·         „ДИШАЙ“ от   Дънкан МакмиланТеатрална работилница "Сфумато";

·         „ЧАСТИЦИ ЖЕНА“ от Ката Вебер – Народен театър „Иван Вазов“. 

 

Тази година „АКАДЕМИЯ АСКЕЕР“ удостоява с почетен „АСКЕЕР“

АКТРИСАТА ЕЛЕНА РАЙНОВА

 

„АКАДЕМИЯ АСКЕЕР“ удостоява с Голямата награда

ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС КЪМ ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО „АСКЕЕР 2023“

СЦЕНОГРАФЪТ проф. СЛАВИ КОКАЛОВ

 

ЧЕСТИТО И НА ДОБЪР ЧАС НА ВСИЧКИ НОМИНИРАНИ!

 

Благодарим на нашите спомоществователи – искрени почитатели на театъра и радетели за развитието на българското театрално изкуство:

Министерство на културата

 

 NESCAFE Dolce Gusto

 

Столична община

 

 

“Телематик Интерактив България“ АД

 

 

 

Фондация „А‘Аскеер“ сърдечно благодари на своите генерални медийни партньори

БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ, БЪЛГАРСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ; БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО, 7 ARTS.

 

Традиционно връчването на наградите “АСКЕЕР” е под почетния патронаж на

Министъра на културата и на Министъра на отбраната.

 

Церемонията по награждаването ще се излъчи на 24 май директно по БНТ 1 и на запис по другите канали на БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ.

 




Представяме ви
Програма
ГЛЕДАЙТЕ ТАЗИ СЕДМИЦА
02 Октомври (Понеделник)
03 Октомври (Вторник)
04 Октомври (Сряда)
05 Октомври (Четвъртък)
06 Октомври (Петък)
06 Октомври (Петък)
07 Октомври (Събота)
07 Октомври (Събота)
09 Октомври (Понеделник)


Уважаеми ЗРИТЕЛИ, всички представления на Голяма сцена на Театър "БЪЛГАРСКА АРМИЯ" са с начален час 19.00ч. Представленията на камерна сцена "Миракъл" и сцена-клуб "МаксиМ" са от 19.30ч. Закъснелите зрители НЕ СЕ ДОПУСКАТ. При отмяна на представление, ще бъдете своевременно информирани на нашата web страница. Театър "БЪЛГАРСКА АРМИЯ" си запазва правото да прави промяна в програмата.
Партньори