АСКЕЕР през годините

 

АСКЕЕР 1991

Водеща мъжка роля – Наум Шопов

Водеща женска роля – Катя Паскалева

Поддържаща мъжка роля – актьорите от спектакъла “Дванадесет разгневени мъже”- НТ “Ив.Вазов”

Поддържаща женска роля – Невена Мандаджиева

Изгряваща звезда – Кръстьо Лафазанов

Режисура – Иван Добрчев

За цялостно творчество – Славка Славова

 

АСКЕЕР 1992

Водеща мъжка роля – Михаил Хаджиилийков, “Джендем Хан”, театралана работилница “Сфумато”

Водеща женска роля – Татяна Лолова, “О, щастливи дни” по Бекет, Унгарски център

Поддържаща мъжка роля – Стефан Данаилов, “Лоренцачо” от Алфред дьо Мюсе, Народен театър “Иван Вазов”

Поддържаща женска роля – Емилия Радева, “Думи към Б.”, театрална работилница “Сфумато”

Сценография – Невена Кавалджикова, “Нощта на игуаната” от Тенеси Уилямс, МГТ “Зад канала”

Костюмография – Елена Иванова, Лоренцачо” от Алфред дьо Мюсе, Народен театър “Иван Вазов”

Театрална музика – Кирил Дончев, “Езоп”

Изгряваща звезда – Рени Врангова, “Бурята” от У.Шекспир, Театър “София”

Режисура – Маргарита Младенова

Най-добро представление – “Лоренцачо” от Алфред дьо Мюсе, реж. Маргарита Младенова, Народен театър “Иван Вазов”

За цялостно творчество – Леон Даниел

 

АСКЕЕР 1993

Водеща мъжка роля – Наум Шопов, “Последният запис” от Бекет, Народен театър “Иван Вазов”

Водеща женска роля – Цветана Манева, “Смъртта и момичето” от А.Дорфман, театър “199”

Поддържаща мъжка роля – Кирил Кавадарков, “Цената” от Арътър Милър, Народен театър “Иван Вазов”

Поддържаща женска роля – Таня Шахова, “Грехът на Златил” по Йордан Йовков, Театрална работилница “Сфумато”

Сценография – Красимир Вълканов

Костюмография – Красимир Вълканов, “Училище за шутове” от Гелдерод, Театър “София”

Театрална музика – Петър Радевски “Васа Железнова” от Максим Горки, Народен театър “Иван Вазов”

Изгряваща звезда – Радост Костова, “Госпожица Юлия” от А.Стринберг, Младежки театър

Режисура – Красимир Спасов, “Васа Железнова” от Максим Горки, народен театър “Иван Вазов”

Най-добро представление – “Васа Железнова” от М.Горки, реж. Красимир Спасов НТ “Иван Вазов”

За цялостно творчество – Ицхак Финци

 

АСКЕЕР 1994

Водеща мъжка роля – Велко Кънев, “Великденско вино” от Константин Илиев, Народен театър “Иван Вазов”

Водеща женска роля – Емилия Ованесян, “Чайка” от А.П. Чехов, ДТ Смолян

Поддържаща мъжка роля – Руси Чанев, “Пилешка глава”, МГТ “Зад канала”

Поддържаща женска роля – Светлана Янчева и Жоржета Николова, “Луда трева” по Йордан Радичков, Театрална работилница “Сфумато”

Сценография – Светослав Кокалов, “Дон Кихот” по Сервантес, Народен театър “Иван Вазов”

Костюмография – Петя Стойкова, “Дон Кихот” по Сервантес, Народен театър “Иван Вазов”

Театрална музика – Георги Генков, “1 000 мили над морето-2”

Изгряваща звезда – Михаил Билалов

Режисура – Александър Морфов, “Дон Кихот” по Сервантес, Народен театър “Иван Вазов”

Най-добро представление – “Дон Кихот”, по Сервантес, реж.Ал.Морфов НТ “Иван Вазов”

За цялостно творчество – Желчо Мандаджиев

 

АСКЕЕР 1995

Водеща мъжка роля – Николай Бинев, “Две усмивки” по Чехов, Младежки театър

Водеща женска роля – Мая Новоселска, “Мармалад” спектакъл на Теади Москов, Театър “Ла страда”

Поддържаща мъжка роля – Йосиф Шамли, “Полет над кукувиче гнездо” по Кен Кийси, ДТ Смолян

Поддържаща женска роля – Златина Тодева, “Забравените от небето”, ДТ Смолян

Изгряваща звезда – Емил Емилов, “Полет над кукувиче гнездо” по Кен Кийси, ДТ Смолян

Сценография – Красимир Вълканов, “Амаде” от Йонеско, Сатиричен театър

Костюмография – Мария Диманова, “Месец на село”, ДТ Враца

Театрална музика – Данко Йорданов,”Игра на театър” от Борис Априлов, Младежки театър

Режисура – Иван Добчев, “Одисей пътува за Итака”, ДТ Ловеч

Най-добро представление – “Забравени от небето”, реж. Юлия Огнянова, ДТ Смолян

За цялостно принос към театралното изкуство – Георги Калоянчев

 

АСКЕЕР 1996

Водеща мъжка роля – Владимир Пенев, “Ниравана” от Константин Илиев, Народен театър “Иван Вазов”

Водеща женска роля – Илка Зафирова, “Свекърва”по Антон Старшимиров, МГТ “Зад канала”

Поддържаща мъжка роля – Тодор Близнаков, “Въведение в тяхната картина”, Сатиричен театър

Поддържаща женска роля – Мария Статулова, “Вавилонска кофа”, Театър “199”

Изгряваща звезда – Иван Радоев, “Йонадав”, Театър “София”

Сценография – Мария Диманова

Костюмография – Вячеслав Парапанов, “Чичовци” от Иван Вазов, Народен театър

Театрална музика – Пламен Мирчев, “Тайното евангелие на Йоан”, ДТ Пазарджик

Режисура – Стоян Камбарев – “Майката”/“Васа Железнова 1910”/ – ДТ Варна

Най-добро представление – “Свекърва” по А.Страшимиров, реж.Бойко Богданов Театър “Зад канала”

За цялостно принос към театралното изкуство – Йордан Радичков

 

АСКЕЕР 1997

Водеща мъжка роля – Йосиф Сърчаджиев, “Кралят умира” по Йожен Йонеско, ДТ Бурга

Водеща женска роля – Мария Каварджикова, “Спускане от връх Морган” от Артър Милър, Театър “199”

Поддържаща мъжка роля – Петър Попйорданов, “Човекът, който прави дъжд” от Натаниел Ричард Неш, Народен театър “Иван Вазов”

Поддържаща женска роля – Ангелина Славова, “Лунни невени”, спектакъл на Николай Бинев, Младежки театър

Изгряваща звезда – Радена Вълканова, “Човекът, който прави дъжд” от Натаниел Ричард Неш, Народен театър “Иван Вазов”

Театрална музика – Асен Аврамов

Сценография – Светослав Кокалов, “Бурята”, Народен театър “Иван Вазов”

Костюмография – Даниела Ляхова, “Апокриф”, театрална работилница “Сфумато”

Режисура – Леон Даниел, “Човекът, който прави дъжд” от Натаниел Ричард Неш, Народен театър “Иван Вазов”

Най-добро представление – “Апокрифи”, театрална работилница “Сфумато”

За цялостно принос към театралното изкуство – Валери Петров

 

АСКЕЕР 1998

Водеща мъжка роля – Валентин Ганев, “Пигмалион” от Бърнард Шоу, Народен театър “Иван Вазов”

Водеща женска роля – Нина Стамова, “Пясъчен пъзел” от Яна Добрева, Театър “199”

Поддържаща мъжка роля – Марин Янев, “Църква за вълци” от Петър Атанасов, Народен театър “Иван Вазов”

Поддържаща женска роля – Маргарита Дупаринова, “Малкият Ейоф”от Ибсен, Театър “199”

Изгряваща звезда – Мирослава Гоговска, “Пясъчен пъзел” от Яна Добрева, Театър “199”

Театрална музика – Кирил Дончев, “На дъното” от Максим Горки, Народен театър “Иван Вазов”

Сценография – Вячеслав Парапанов, “На дъното” от Максим Горки, Народен театър “Иван Вазов”

Костюмография – Невена Кавалджикова, “Адската машина” от Жан Кокто, Театър “София”

Режисура – Александър Морфов, “На дъното” от Максим Горки, Народен театър “Иван Вазов”

Най-добро представление – “На дъното” от Максим Горки, Народен театър “Иван Вазов”

За цялостно творчество – Юлия Огнянова

 

АСКЕЕР 1999

Водеща мъжка роля – Мариус Куркински за моноспектакъла “Самият човек” по А.Платонов, представя “Концепция за театър”

Водеща женска роля – Мария Каварджикова, “Бившата мис на малкия град” от М.Макдонах, Народен театър “Иван Вазов”

Поддържаща мъжка роля – Васил Димитров, “Три сестри” от А.П.Чехов, Театър “София”

Поддържаща женска роля – Веселина Михалкова, “Зидарите и попа” по Ю.П.Тодоров, поп Минчо Кънчев и С.Врачански, ДТ Сливен

Изгряваща звезда – Деян Донков, “Опасни връзки” от Лакло, Сатиричен театър

Театрална музика – Димитър Пенчев, “Епични времена” по Йордан Радичков, ДТ Пазарджик

Сценография – Красимир Вълканов, “Розенкранзц и Гилденстен са мъртви” от Том Стопард, ДТ Враца

Костюмография – Васил Йонков, “Опасни връзки” от Лакло, Сатиричен театър

Режисура – Пламен Марков

Най-добро представление – “Три сестри” по А.П.Чехов, реж. Стоян Камбарев Театър “София”

За цялостно творчество – Иван Кондов

http://www.youtube.com/watch?v=Fq_UuaG-j5I

 

АСКЕЕР 2000

Водеща мъжка роля – Христо Гърбов, “Още веднъж отзад” от Майкъл Фрейн, Сатиричен театър

Водеща женска роля – Бойка Велкова, “Вуйчо Ваньо” от А.П.Чехов, ДТ Бургас

Поддържаща мъжка роля – Николай Урумов, “Двубой” от Иван Вазов, Народен театър “Иван Вазов”

Поддържаща женска роля – Ани Вълчанова, “Развратникът” от Е.Е. Шмит, Театър “София”

Изгряваща звезда – Димитър Рачков, “Самолетът беглец” от Камен Донев, Народен театър “Иван Вазов”

Театрална музика – Иван Лечев, “Синята стая” от Дейвид Хеър, Народен театър “Иван Вазов”

Сценография – Невена Кавалджикова, “Развратникът” от Е.Е. Шмит, Театър “София”

Костюмография – Марина Янева, “Змей”, авторски спектакъл на Росица Обрешкова, ДТ Смолян

Режисура – Здравко Митков, “Развратникът” от Е.Е. Шмит, Театър “София”

Най-добро представление – “Вуйчо Ваньо” по А.П.Чехов, руж. Леонид Хейфец, ДТ Бургас

За цялостно принос към театралното изкуство – Николай Бинев

 

АСКЕЕР 2001

Водеща мъжка роля – Валентин Ганев, “Контрабандистът” от Патрик Зюксинд, реж.Пламен Марков, Народен театър “Иван Вазов”

Водеща женска роля – Йорданка Стефанова, за ролята й на Аркадина в “Чайка” по А.П.Чехов, реж. Николай Урумов, Сатеричен театър

Поддържаща мъжка роля – Стоян Сърдарев за ролята му на Магът Раджапур в “хотел между тоя и ония свят” от Е.Е.Шмит, реж. Здравко Митков, ДТ Пловдив

Поддържаща женска роля – Мария Сапунджиева, за ролята й в “Декамерон” по Дж.Бокачо, реж. Александър Морфов, Народен театър “Иван Вазов”

Изгряваща звезда – Милена Маркова за ролята й на Боряна в “Боряна” от Йордан Йовков, реж. Красимир Ранков, ДТ Добрич

Костюмография – Елена Иванова за “Декамерон” по Дж.Бокачо, реж. Александър Морфов, Народен театър “Иван Вазов”

Сценография – Невена Белева за “Една нощ навън” по Х.Пинтър, реж. Пламен Марков, ДТ Пловдив

Музика – Любомир Денев за “Йестърдей от Стефан Мавродиев, реж.Андрей Аврамов, Младежси театър

Режисура – Петър Пейков и Албена Георгиева за “Пиеса 27” от Алексей Слаповски, ДТ Благоевград

Най-добро представление – “Аркадия” от Том Стопард, реж. Галин Стоев, Народен театър “Иван Вазов”

За цялостно творчество – Вили Цанков

 

АСКЕЕР 2002

Водеща мъжка роля –Мариус Куркински, ”Сънят” от Джулиан Барнс, реж. Мариус Куркински, ДТ Пловдив

Водеща женска роля – Радена Вълканова за ролята й на Бланш в “Трамвай желание” от Тенеси Уилямс, реж. Срикор Азарян, ДТ Смолян

Поддържаща мъжка роля – Михаил Мутафов за ролята му на Маг в “Хотел между тоя и ония свят” от Е.Е.Шмит, реж.Николай Ламбрев, ДТ Варна

Поддържаща женска роля – Аня Пенчева за ролята й на Бети в “Похапване с приятели” от Доналд Маргулияс, реж. Пламен Марков, МГТ “Зад канала”

Изгряваща звезда – Иван Бърнев за ролята му на Франсоа във “вечеря за тъпаци” от Франсис Вебер, реж. Иржи Менцел, Сатиричен театър

Костюмография – Красимир Вълканов за “Нора” от Хенрик Ибсен, реж. Красимир Спасов, Театър “София”

Сценография – Никола Тороманов за “Кролят-елен” от Карло Гоци, реж.Мариус Куркински, Народен театър “Иван Вазов”

Музика – Петя Диманова за “Кървава сватба” от Ф.Г-Лорка, ДТ Благоевград

Режисура – Явор Гърдев за “Бастард” по идея от писмото за Антихриста на средновековния монах Адсон де Мутие-ан-Дре и пиесите за смутното управление на аглийския крал Джон от Уилям Шекспир и Фридрих Юдренмат, ДТ Варна

Най-добро представление – “Бастард по идея от писмото за Антихриста на средновековния монах Адсон де Мутие-ан-Дре и пиесите за смутното управление на аглийския крал Джон от Уилям Шекспир и Фридрих Юдренмат, реж. Явор Гърдев, ДТ Варна

За цялостно творчество – Стоянка Мутафова

 

АСКЕЕР 2003

Водеща мъжка роля -Михаил МУТАФОВ - "Марат/Сад", ДТ Варна

Водеща женска роля -Анета СОТИРОВА - "Без кожа", МГТ "Зад канала"

Поддържаща мъжка роля -Петър КЬОСЕВ - "Каролина Нойбер", ДТ Благоевград

Поддържаща женска роля - Илка ЗАФИРОВА - "Без кожа", МГТ "Зад канала"

Изгряваща звезда -Елена АТАНАСОВА - "Дневникът на Бриджит Джоунс", РДТ Смолян

Костюмография -Никола ТОРОМАНОВ - "Марат/Сад/", ДТ Варна

Сценография - Нейко НЕЙКОВ и Вечислав ПАРАПАНОВ - "Балканите четат Радичков", РДТ Смолян

Музика -Кирил ДОБРЕВ - "Дивите", Младежки театър

Режисура - Асен ШОПОВ - "В полите на Витоша", ДТ Благоевград

Най-добро представление - "Зимна приказка", Народен театър "Ив. Вазов"

Цялостно творчество - Наум ШОПОВ

 

АСКЕЕР 2004


Изгряваща звезда
- Александра Василева за ролята й на Дафинка в “Свекърва” от Антон Страшимиров, постановка Мариус Куркински – ДТ Пловдив и за ролята й на Фем в спектакъла “БИФЕМ” от Людмила Петрушевска, постановка Григор Антонов – Държавен сатиричен театър “Алеко Константинов”
Музика - Асен Аврамов за спектакъла “Макбет” от Уилям Шекспир, постановка Пламен Марков – Народен театър “Иван Вазов”
Сценография - Петя Стойкова за спектакъла “Големанов” от Ст.Л.Костов, постановка Мариус
Костюмографи - Мира Каланова за спектаклите “Магбед” от Йожен Йонеско и “Макбет” от Уилям Шекспир, постановка Пламен Марков – Народен театър “Иван Вазов”
Поддържаща женска роля-Емануела Шкодрева за ролята й на Инес Финидори в “Живот х 3” от Ясмина Реза, постановка Явор Гърдев – Театър 199
Поддържаща мъжка роля -Деян Донков за ролята му на Беляев в “Месец на село” от Иван С.Тургенев, постановка Маргарита Младенова – Народен театър “Иван Вазов”
Водеща женска роля - Йорданка Стефанова за ролята й на Майката в “Къщата на Иван” от Пламен Дойнов, реж.Венцислав Асенов, ДТ Враца
Водеща мъжка роля - Стоян Алексиев за ролята му на Алекс в “Топлината през ноември ”от Яна Добрева, реж. Николай Ламбрев – Народен театър “Иван Вазов”
Режисура - Маргарита Младенова за спектакъла “Месец на село” от Иван С.Тургенев – Народен театър “Иван Вазов”
Най-добро представление - “Свекърва” от Антон Страшимиров, постановка Мариус Куркински – ДТ Пловдив
Цялостно творчество –Петър Слабаков

 

АСКЕЕР 2005

Водеща мъжка роля - Валери Йорданов за ролята на Бръчков в "Хъшове" по Иван Вазов, режисьор Алексанъдр Морфов, Народен театър "Иван Вазов"

Водеща женска роля - Бойка Велкова за ролята на Мисис Робинсън в "Абсолвента" на Тери Джонсън, режисьор Ивайло Христов, Нов драматичен театър "Сълза и смях"

Поддържаща мъжка роля - Малин Кръстев за ролята на Кучето в "Лазарица" на Йордан Радичков, режисьор Крикор Азарян, копродукция на Фондация "Сцена Балкани" и народен театър "Иван Вазов" 

Поддържаща женска роляИрини Жамбонас за ролята на Маша в "Чайка" от П.Чехов, режисьор Галин Стоев, МГТ "Зад канала"

Изгряваща звезда -Дарин Ангелов за ролята на Моцарт в "Амадеус" от Питър Шафър, режисьор Бойко Илиев, Младежки театър "Николай Бинев"

СценографияНикола Тороманов за "Пухеният" от Мартин Макдона, режисьор Явор Гърдев, ДТ "Стоян Бъчваров", Варна

Костюмография - Виржиния Додова и Марина Додова за "Абсолвента" на Тери Джонсън, режисьор Ивайло Христов, Нов драматичен театър "Сълза и смях"

Театрална музика -Стефан Димитров за "Плебеи по рождение" по Алеко Константинов, Иван Вазов, Стоян Михайловски, Христо Смирненски, Тома Измирлиев, Димитър Подвързачов и Димчо Дебелянов, режисьор Маргарита Младенова, Държавен сатиричен театър "Алеко Константинов"

Режисура - Александър Морфов за "Хъшове" по Иван Вазов, Народен театър "Иван Вазов"

Най-добро представление - "Хъшове" по Иван Вазов, режисьор Александър Морфов, Народен театър "Иван Вазов"

Съвременна българска драматургия - Боян Папазов за "Продавате ли демони?"

Цялостно творчество - Таня Масалитинова

Почетен "Аскеер" присъден на Народен театър "Иван Вазов" за "За 100-годишното му апостолско служене на българското театрално дело и националната култура, за ролята му на хранител и изразител на народния дух"

АСКЕЕР 2006

Водеща мъжка роля - Валентин Танев - "Веселите Разплюеви дни" - Театър 199

Водеща женска роляСилвия Лулчева - "Милост за мама" - Младежки театър "Николай Бинев" 

Поддържаща мъжка роля - Захари Бахаров  - "Крал Лир" - Народен театър "Иван Вазов"

Поддържаща женска роляВяра Коларова  - "Веселите Разплюеви дни" - Театър 199

Изгряваща звезда - Анастасия Лютова - "Боряна" - ДТ "Стоян Бъчваров" Варна 

СценографияНевена Каваладжиева  - "Без вина виновни" - ДТ "Иван Радоев" Плевен

Костюмография - Никола Тороманов - "Крал Лир" - Народен театър "Иван Вазов"

Театрална музика -Калин Николов - "Крал Лир" - Народен театър "Иван Вазов"

Режисура - Младен Киселов - "Веселите Разплюеви дни" - Театър 199

Най-добро представление - "Крал Лир" -  Народен театър "Иван Вазов"

Съвременна българска драматургия - Пламен Дойнов за "Гласовете на другите" - ДТ "Гео Милев" Стара Загора

Цялостно творчество - Георги Русев

http://www.youtube.com/watch?v=5w2z5KT8DoA

 

АСКЕЕР 2007

Водеща мъжка роля - Владимир Пенев - "Мъртвешки танц" - ТР Сфумато

Водеща женска роляСветлана Янчева - "Мъртвешки танц" - ТР Сфумато

Поддържаща мъжка роля - Георги Кадурин - "Дванайсета нощ" - Младежки театър "Николай Бинев"

Поддържаща женска роляРени Врангова - "Дон Жуан" - Народен театър "Иван Вазов"

Изгряваща звезда - Диана Добрева за проекта "Медея" - ТР Сфумато 

СценографияДаниела Олег Ляхова - "Дванайсета нощ" - Младежки театър "Николай Бинев" и "Жюли, Жан и Кристин" - ТР Сфумато

Костюмография - Даниела Олег Ляхова - "Дванайсета нощ" - Младежки театър "Николай Бинев" и "Жюли, Жан и Кристин" - ТР Сфумато

Театрална музика - Румен Цонев- "Ритъм&Блус" - МГТ "Зад канала"

Режисура - Александър Морфов - "Дон Жуан" - Народен театър "Иван Вазов"

Най-добро представление - "Дон Жуан" -  Народен театър "Иван Вазов"

Съвременна българска драматургия - Димитър Динев за "Кожа и небе"

Цялостно творчество - Татяна Лолова

Специална награда За творческа чест и принос към българското и европейското театрално изкуство - Димитър Гочев

 

АСКЕЕР 2008

Водеща мъжка роля - Атанас Атанасов - "Шведска защита" - МГТ "Зад канала"

Водеща женска роляМариана Жикич - "Сексуалните неврози на нашите родители" - Театър "Възраждане"

Поддържаща мъжка роля - Цветан Алексиев - "Три сестри" - Младежки театър "Николай Бинев"

Поддържаща женска роляСнежина Петрова - "Стриндберг в Дамаск" - ТР "Сфумато"

Изгряваща звезда - Яна Титова - "Три сестри" -  Младежки театър "Николай Бинев"

СценографияНикола Тороманов - "Валентинов ден" - МГТ "Зад канала"

Костюмография - Диана Добрева и Николина Богданова - за „Макбет” от Уилям Шекспир, режисьор Диана Добрева, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов” – Смолян

Театрална музика - Петя Диманова - за „Макбет” от Уилям Шекспир, режисьор Диана Добрева, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов” – Смолян

Режисура - Галин Стоев - "Малка пиеса за детска стая" - Театър "199 - Валентин Стойчев"

" Най-добро представление - "Лазар и Иисус" -  ТР "Сфумато"

Съвременна българска драматургия - Яна Борисова за "Малка пиеса за детска стая""

Цялостно творчество - Кирил Дончев

Представяме ви


Програма за месеца

16 Септември (Понеделник)
19.00 ч.
Верига от думи - Гостува ДКТ-Хасково
17 Септември (Вторник)
19.00 ч.
"Арсеник и стари дантели"
18 Септември (Сряда)
19.00 ч.
"Черна комедия"
18 Септември (Сряда)
19.30 ч.
"Една нощ с теб" камерна сцена "Миракъл"
19 Септември (Четвъртък)
19.00 ч.
"Секс, наркотици, рокендрол"
19 Септември (Четвъртък)
19.30 ч.
"Вкус на мед" камерна сцена "Миракъл"
20 Септември (Петък)
19.00 ч.
Дама пика - Гостува КТ-Пловдив


Уважаеми зрители, всички представления на Голяма сцена на Театър "Българска армия" са с начален час 19.00 ч.
Представленията на Камерна Сцена "Миракъл" и Сцена-клуб "Маским" са от 19.30 ч. При изключение, ще бъдете своевременно
информирани на нашата web страница.


Отговори и спечели билет за двама!

Малък Лексикон!
Прочети и ако искаш - отговори...

Партньори