04.04.2016 г. от 10.00 часа в сцена-клуб „МаксиМ”

 

на Театър „Българска армия”

 

Пресконференция



 

Уважаеми журналисти и скъпи колеги,


На 24 май – Денят на най-светлия ни празник: празникът на българската духовност, словесност и култураи на славянската писменост, в Театър „Българска армия” за 26 път Фондация „Академия Аскеер” ще връчи своите национални награди за постижения в театралното изкуство през изтеклия сезон.

Наградите „Аскеер” са единствени по рода си – те са автентичният и самоотвержен, неказионен глас на театралното съсловие. Всяка от тях е професионален, естетически избор на хора, правещи театър.Стотици са номинираните за „Аскеер“, 194 са творците удостоени със статуетката на рицаря Аскеер, дело на Георги Чапкънов – Чапа.

В България няма друга толкова дълголетна неправителствена организация. При това следваща неотменно, през всичките години ясни правила: несвързаност с държавни институции и посветеност единствено на театъра, културата, духовността.

В знак на почит и признателност, тук нека припомня носителите на 
„Аскеер“ за цялостен принос в театралното изкуство: Славка Славова, Леон Даниел, Ицхак Финци, Желчо Мандаджиев, Георги Калоянчев, Йордан Радичков, Валери Петров, Юлия Огнянова, Иван Кондов, Николай Бинев, Вили Цанков, Стоянка Мутафова, Наум Шопов, Петър Слабаков, Таня Масалитинова, Георги Русев, Татяна Лолова, Кирил Дончев, Георги Черкелов, Йосиф Сърчаджиев, Коста Цонев, Асен Шопов, Емилия Радева, Надежда Сейкова, Стефан Данаилов.

Припомням също така  лауреатите на учредената още през 2007 г. категория Почетен „Аскеер“ за творческа чест и принос в развитието на театралното изкуство: Станислав Стратиев, Димитър Гочев, Леон Даниел, Велко Кънев, Крикор Азарян, Александър Шурбанов.

През годините Академията разчиташе на своите не конвенционални, а притежаващи вътрешноприсъща посветеност журита, наброяващи днес – с естествени вариации – до 100 най-изявени артисти и културни дейци.

Изборът за всяка една от общо 12-те наградни категории принадлежи на широка театрална и духовна общност – актьори, режисьори, сценографи, композитори, драматурзи, театроведи, на писатели, хуманитаристи и учени културолози, които формират журитата на Академия „Аскеер”. През 2016 г. те са следните (по азбучен ред):

За категория За цялостен принос към театралното изкуство:

 

Александър Дойнов, Анастасия Ингилизова, Антоанета Добрева – Нети, Васил Михайлов, Веселин Анчев, доц. Веселин Ранков, Владимир Виолинов, Гергана Данданова, Георги Кадурин, Георги Къркеланов, Георги Новаков, Десислава Касабова, Деян Георгиев, Добрин Векилов – Дони, Иван Радоев, проф. Красимир Спасов, Луизабел Николова, доц. Марина Райчинова, Милен Миланов, Мимоза Базова, Мирослав Косев, Мирослав Пашов, Наташа Колевска, Ненчо Илчев, д-р Николай Ламбрев – Михайловски, Нина Пашова, Радосвета Василева, Радина Кърджилова, Стефка Янорова, Стойко Пеев и Тигран Торосян.

За категория Съвременна българска драматургия:

 

проф. дфн Богдан Богданов, проф. дфн Георги Каприев, доц. д-р Георги Лозанов,  проф. дфн Ивайло Знеполски, Митко Новков, Федя Филкова; проф. Иван Добчев; Георги Господинов, Иван Кулеков, Иван Теофилов, Панчо Панчев, Петър Маринков, проф. дфн Кирил Топалов, доц. д-р Пламен Дойнов, Теодора Димова, доц. Юрий Дачев, Яна Добрева; Димитър Чернев, проф. д-р Калина Стефанова, Красимира Филипова, Никола Вандов (Елин Рахнев не гласува като член на журито поради участие в конкурса.)

За 10
-те спектаклови категории:

 

Ангелина Славова, Асен Шопов, проф. д-р Атанас Атанасов, проф. д.н. Виолета Дечева, проф. дфн Георги Каприев, Георги Новаков, Жорета Николова, Илка Зафирова, доц. Марина Райчинова, Милен Миланов, Розалия Радичкова, Стайко Мурджев и Станка Калчева.

Спектакловите категории на „Аскеер 2016” включват представления и техните създатели с осъществена премиера в периода от 10 април 2015 г. до 31 март 2016 г.

Не подлежат на номиниране заглавия и творци от Театър „Българска армия”.

Обект на внимание от страна на журито бяха 94 представления. 55 от тях са реализираните премиери в София, 39 спектакъла са представени от извънстолични театри. Селектираната продукция принадлежи на 8 столични сцени със 17 заглавия и 7 извънстолични театъра с 9 заглавия. В отделните категории на наградата „Аскеер” предложенията достигнаха до 10. Общо 74 бяха предложенията за номиниране в 10-те  спектаклови категории. Ако включим и сценичните творби обект на разглеждане в категорияСъвременна българска драматургия, спектаклите разгледани през годината от „А`Аскеер” са 115.

В гласуването не участват членове на журито, които са разглеждани за номинации и номинирани. Тази година това са Жорета Николова, която бе предложена за номиниране в категория Водеща женска роля, Стайко Мурджев, който бе предложен за номиниране в категория Режисура, при гласуването отпадна и Атанас Атанасов поради обстоятелството, че за номинеране бе предложена Алиса Атанасова в категория Изгряваща звезда, която също отпадна при гласуването.

Членовете на журито обсъдиха и с тайно гласуване
 определиха номинациите.

От името на Фондация „Академия Аскеер”
обявявам следните

 

Номинации по категории за „АСКЕЕР 2016”

 

(по азбучен ред):



Изгряваща звезда

 

Александър Хаджиангелов за ролята на Пилето в „Пилето по романа на Уилям Уортън, пиесата на Наоми Уолъс и филма на Алън Паркър, сценична версия и постановка Васил Дуев, Младежки театърНиколай Бинев

 

Никола Стоянов за ролята на Ал в „Пилето по романа на Уилям Уортън, пиесата на Наоми Уолъс и филма на Алън Паркър, сценична версия и постановка Васил Дуев, Младежки театър Николай Бинев

 

Стелиан Радев за ролята на Аксентий Иванович Попришчин в Дневникът на един луд по Н. В. Гогол, сценарий и постановка Нина Димитрова, копродукция на Театър 199 Валентин Стойчев и Театър „Кредо”



Поддържаща мъжка роля

 

Васил Дуев за ролята на Алексей в „Мърлин Мърло” от Николай Коляда, постановка Стайко Мурджев, Драматичен  театър „Иван Димов” – Хасково

 

Добрин Досев за ролята на Медвед в „Сестри Палавееви” от Алек Попов и Деляна Манева, постановкаЕлена Панайотова, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

 

Йосиф Шамли за  ролята на Цера в Ничия земя” по филмовия сценарий на Данис Танович, сценична адаптация и постановка Стоян Радев, Народен театър Иван Вазов



Поддържаща женска роля

 

Василена Атанасова за ролята на Натали Валтер в  Бел Ами от Юрий Дачев, по Ги дьо Мопасан, постановка Бина Харалампиева, Малък градски театър „Зад канала”

 

Диана Цолевска за ролята на Никанор Метелкин, помощник-режисьор в „Пурпурният остров от Михаил Булгаков, постановка Стефан Москов, Държавен куклен театър – Варна

 

Петя Силянова за ролята на Магда Свенсон в  Нощта на шестнайсети януари” от Айн Ранд, постановка Пламен Марков, Театър „София“



Сценография

 

Ивайло Николов за Кавказкият тебеширен кръг” от Бертолт Брехт, постановка Маргарита Младенова,Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров”

 

Мира Каланова за Нощта на шестнайсети януари” от Айн Ранд, постановка Пламен Марков, Театър „София“

 

Никола Тороманов за „На ръба”, авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“



Костюмография

 

Ива Гикова за Кавказкият тебеширен кръг” от Бертолт Брехт, постановка Маргарита Младенова,Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров”

 

Николина Костова - Богданова за „Сестри Палавееви” от Алек Попов и Деляна Манева, постановкаЕлена Панайотова, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

 

Свила Величкова за „Алиса в страната на чудесата”, по едноименния роман на Луис Карол, сценичен вариант и постановка Анастасия Събева, Младежки театър „Николай Бинев”



Театрална музика

 

Асен Аврамов за Кавказкият тебеширен кръг” от Бертолт Брехт, постановка Маргарита Младенова,Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров”

 

Милица Гладнишка за „Бягства” от Веселка Кунчева, постановка Веселка Кунчева, Театър „Азарян“ – НДК

 

Христо Намлиев за Гео по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ”, сценична версия ипостановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов”



Водеща мъжка роля

 

Валентин Ганев за ролята на Никола Гешев в Гео по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ”, сценична версия и постановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов”

 

Валери Йорданов за ролята на Нино в Ничия земя” по филмовия сценарий на Данис Танович,сценична адаптация и постановка Стоян Радев, Народен театър Иван Вазов

 

Леонид Йовчев за ролята на Гео в Гео по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ”, сценична версия и постановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов”




Водеща женска роля

 

Вера Стойкова за ролята на Генадий Панфилович, директор на театър в „Пурпурният остров от Михаил Булгаков, постановка Стефан Москов, Държавен куклен театър – Варна

 

Жорета Николова за ролята на Соланж в „Слугините” от Жан Жьоне, постановка Диана Добрева, Народен театър „Иван Вазов”

 

Меглена Караламбова за ролята на Сесили Робсън в „Четири” по „Квартет” на Роналд Харвуд, постановка Ивайло Христов, Театър „Азарян“ – НДК



Режисура

 

Александър Морфов за „На ръба”, авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“

 

Васил Дуев за „Пилето по романа на Уилям Уортън, пиесата на Наоми Уолъс и филма на Алън Паркър, сценична версия Васил Дуев, Младежки театър Николай Бинев

 

Иван Добчев за „Гео по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ”, сценична версия Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов"



Най-добро представление

 

Гео по романа на Христо Карастоянов „Една и съща нощ”, сценична версия и постановка Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов”

 

На ръба авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър Иван Вазов

 

„Оттука започва България“ от Неда Соколовска, постановка Неда Соколовска, Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен



Съвременна българска драматургия

 

„Сестри Палавееви: в бурята на историята“, Пиеса в четири действия от Алек Попов и Деляна Манева
(Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, постановка Елена Панайотова, 10 септември 2015 г.)

 

„Няма ток за електрическия стол“ от Александър Секулов
(Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, постановка Лилия Абаджиева, 11 септември 2015 г.)

 

„Невинни убийства 1“, Документална драма от Десислава Гаврилова
(Студио за документален театър „Vox Populi“, постановка Неда Соколовска, 30 март 2015 г., „Установено при огледа“, Център за култура и дебат „Червената къща“)

 

 

 

 

Академия „Аскеер” удостоява с Голямата награда

 

ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС КЪМ ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО

 

„АСКЕЕР 2016”

 

Големия български актьор

 

БОРИС ЛУКАНОВ

 

 

 


Честито и на добър час на всички отличени!


Изказваме благодарност на 
Овергаз – в лицето на г-н Сашо Дончев, генерален спонсор на наградите;  на Евробет – в лицето на г-н Милен Стаматов; на Синергон холдинг – в лицето на г-н Бедо Доганян.

На всички тях благодарим за безценната подкрепа от името на театралната общност.

 

Изразявам сърдечната  благодарност на Академия “Аскеер” за 26-годишното коректно и плодотворно партньорство на Българската национална телевизия. Приветстваме и благодарим за медийното партньорство на  Българското национално радио. Радостни сме да приветстваме за втора година, като медиен партньор Телевизия „Европа“.     

Традиционно връчването на наградите “Аскеер” е под почетния патронаж на министъра на културата 
г-н Вежди Рашидов, и на министъра на отбраната – г-н Николай Ненчев.

Церемонията по награждаването ще се излъчи директно от Българската национална телевизия – „БНТ1”, „БНТ Свят” и „БНТ2”
. Галаспектакълът е поверен на Диана Добрева – режисьор, по сценарий на Ангел Еленков, сценография – Нина Пашова и музикална картина – Петя Диманова.

 

 

Милен Миланов

Председател

на Фондация  “А`Аскеер”

 


 

Представяме ви


Програма за месеца

16 Септември (Понеделник)
19.00 ч.
Верига от думи - Гостува ДКТ-Хасково
17 Септември (Вторник)
19.00 ч.
"Арсеник и стари дантели"
18 Септември (Сряда)
19.00 ч.
"Черна комедия"
18 Септември (Сряда)
19.30 ч.
"Една нощ с теб" камерна сцена "Миракъл"
19 Септември (Четвъртък)
19.00 ч.
"Секс, наркотици, рокендрол"
19 Септември (Четвъртък)
19.30 ч.
"Вкус на мед" камерна сцена "Миракъл"
20 Септември (Петък)
19.00 ч.
Дама пика - Гостува КТ-Пловдив


Уважаеми зрители, всички представления на Голяма сцена на Театър "Българска армия" са с начален час 19.00 ч.
Представленията на Камерна Сцена "Миракъл" и Сцена-клуб "Маским" са от 19.30 ч. При изключение, ще бъдете своевременно
информирани на нашата web страница.


Отговори и спечели билет за двама!

Малък Лексикон!
Прочети и ако искаш - отговори...

Партньори