2022 Номинации за "Аскеер"

Награда за постижения в театралното изкуство "Аскеер" Носители на “Аскеер” за цялостно творчество (1991-2022) 1991 Носители на "Аскеер" 1992 Носители на "Аскеер" 1993 Носители на "Аскеер" 1994 Носители на "Аскеер" 1995 Носители на "Аскеер" 1996 Носители на "Аскеер" 1997 Носители на "Аскеер" 1998 Носители на "Аскеер" 1999 Носители на "Аскеер" 2000 Носители на "Аскеер" 2001 Носители на "Аскеер" 2002 Носители на "Аскеер" 2003 Носители на "Аскеер" 2004 Носители на "Аскеер" 2005 Носители на "Аскеер" 2006 Носители на "Аскеер" 2007 Носители на "Аскеер" 2008 Номинации на "Аскеер" 2008 Носители на ''Аскеер" 2009 Номинации за "Аскеер" 2009 Носители на ''Аскеер" 2010 Номинации за "Аскеер" 2010 Носители на ''Аскеер" 2011 Номинации за "Аскеер" 2011 Носители на "Аскеер" 2012 Номинации за "Аскеер" 2012 Носители на "Аскеер" 2013 Номинации за "Аскеер" 2013 Носители на "Аскеер" 2014 Номинации за "Аскеер" 2014 Носители на "Аскеер" 2015 Номинации за "Аскеер" 2015 Носители на "Аскеер" 2016 Номинации за "Аскеер" 2016 Носители на "Аскеер" 2017 Номинации на "Аскеер" 2017 Носители на "Аскеер" 2018 Номинации за "Аскеер" 2018 Носители на "Аскеер" 2019 Номинации за "Аскеер" 2019 Носители на "Аскеер" 2021 Номинации за "Аскеер" 2021 Носители на "Аскеер" 2022 Номинации за "Аскеер" 2022 Носители на "Аскеер"

На 24-ти май – в деня на най-светлия ни празник, празника на българската писменост, духовност и култура, в Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ” Фондация „АКАДЕМИЯ АСКЕЕР” ще връчи своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон.

Наградите „АСКЕЕР” са най-старите и единствени по рода си театрални награди в България . Отличията се дават „от артисти – за артисти“ и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. През 31- годишната си история Фондация „А ‘АСКЕЕР“ разглежда и оценява стотици творци и спектакли.

Единадесетте спектаклови категории на „АСКЕЕР 2022” включват представленията и техните творци с осъществена премиера в периода от 1 май   2021 г. до 30 април 2022 г. Тази година обект на внимание бяха над 90 представления реализирани в този период.

 

Благодарим на експертите от Комисията по номинации в категория

„Съвременна българска драматургия“, с председател: проф. Ромео

Попилиев и членове: проф. Владимир Атанасов, проф. Калина Стефанова, Людмил Тодоров и Светлана Панчева, които определиха номинациите в категория

 

СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА ДРАМАТУРГИЯ

 

·         Александър Секулов за „НАРОДЪТ НА ВАЗОВ“ Народен театър

„Иван Вазов“;

·         Теодора Иванова – ДОДО за „ЦВЕТЯТА“ – Общински културен институт Театър „София“;

·         Яна Борисова за „ГОСПОДИН НОЩ“ – Театър 199 „Валентин Стойчев“.

 

Членовете на ФОНДАЦИЯ „АКАДЕМИЯ АСКЕЕР” и гостите – доц. Антоанета Дончева, проф. Владимир Атанасов, проф. Георги Каприев, Златна Костова, проф. Калина Стефанова от експертната комисия обсъдиха и определиха НОМИНАЦИИТЕ за „ АСКЕЕР 2022“ в единадесетте спектаклови категории:

(Изброяването на номинациите в отделните категории е по азбучен ред):

 

ИЗГРЯВАЩА ЗВЕЗДА

 

·         Екипът на спектакъла „МОРФИН“ от Михаил Булгаков - „ЯЛТА АРТ РУУМ“;

·         Зафир Раджаб за режисурата на „Стая за гости“ от Петер Турини – Общински културен институт Театър „Възраждане“;

·         Сдружение „СУМАТОХА“ за „Въпреки живота, всичко е любов” по Виктор Пасков Драматичен театър „Рачо Стоянов”– Габрово;


ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

 

·       Александра Василева за ролята й на Мунчо в „Народът на Вазов“ от Александър Секулов Народен театър „Иван Вазов“;

·         Бойка Велкова за ролята й на Гинка Илиева в „Големанов“ от Ст. Л. Костов Народен театър „Иван Вазов“;

·         Лили Шомова за ролята й на Кристин в „Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър „Възраждане“.

 

 

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

 

·       Йордан Ръсин за ролята му на Серж в „Господин нощ“ от Яна Борисова

Театър 199 „Валентин Стойчев“;

·       Малин Кръстев за ролята му на Докторът и мисис Басет в „Лято и дим“ от Тенеси Уилямс – Общински културен институт Малък градски театър

„Зад канала“;

·       Юлиан Вергов за ролята му на Иван Вазов в „Народът на Вазов“ от Александър Секулов Народен театър „Иван Вазов“.

 

 

СЦЕНОГРАФИЯ

 

·         Мира Каланова за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ Пловдив;

·         Никола Тороманов Фичо за „Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг –Общински културен институт Театър „Възраждане“;

·         Робърт Уилсън и Мари Де Теста за „Бурята“ от Уилям Шекспир – Народен театър „Иван Вазов“.

 

 

КОСТЮМОГРАФИЯ

 

·         Марина Райчинова за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов - Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ Пловдив;

·         Юлиян Табаков за „Шахнаме: Сказание за Зал“ по Фердоуси - Театър Азарян, Национален дворец на културата и Фондация „Ден Гри“;

·         Яши Табасоми за „Бурята“ от Уилям Шекспир – Народен театър „Иван Вазов“.

 

 

ТЕАТРАЛНА МУЗИКА

 

·         Калин Николов за „Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър "Възраждане";

·         Николай Иванов за „Шахнаме: Сказание за Зал“ по Фердоуси – Театър Азарян, Национален дворец на културата и Фондация „Ден Гри“;

·         Петя Диманова за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ Пловдив.


ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

 

·         Елена Атанасова за ролята й на Елена в „Липсващите 5“ от Алексей Кожухаров Държавен сатиричен театър "Алеко Константинов"; 

·         Мария Каварджикова за ролята й на Пилар в „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“;

·         Светлана Янчева за ролята й на Аурелия в „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“.

 

 

ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ

 

·         Боян Младенов за ролята му на Жан в „Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър „Възраждане“;

·         Ириней Константинов за ролята му на Пер Гюнт в „Пер Гюнт“ от Хенрик Ибсен - Общински културен институт Театър "София";

·         Малин Кръстев за ролята му на Мариано в „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“.

 

 

МОНОСПЕКТАКЪЛ

 

·    ИВА Е ОНЛАЙН“ от Ива Тодорова, режисура Стоян Радев, сценична среда Момчил Алексиев и Елица Георгиева, музика Емилиян Гацов, с участието на Ива Тодорова - Театър 199 „Валентин Стойчев”;

·    НА ЖИВО“ по текст на Яна Борисова, режисьор Димитър Коцев- Шошо, сценография Никола Тороманов – Фичо, композитор Милен Кукошаров, с участието на Александра Сърчаджиева и Радена Вълканова Продуцент „Контра план“;

·    ПОЛЕТЪТ НА КЪРТИЦАТА“ от Полина Христова, стихове Веселка Кунчева, режисура Веселка Кунчева, сценография и кукли Мариета Голомехова, музика Милен Апостолов, хореография Надежда Дичева, с участието на Полина Христова - спектакъл на Puppet`s lab, съвместно със Общински културен институт „Столичен куклен театър“.

 

 

РЕЖИСУРА

 

·         Бина Харалампиева за „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“;

·         Диана Добрева за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ Пловдив;

·         Стайко Мурджев за „Амадеус“ от Питър Шафър –Театрално-музикален продуцентски център – Варна – Драматичен театър "Стоян Бъчваров" – Варна и „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ Пловдив.


НАЙ-ДОБРО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ

 

·         „БУРЯТА“ от Уилям Шекспир Народен театър „Иван Вазов“;

·         „ЕДНА ИСПАНСКА ПИЕСА“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“;

·         „ОПАШКАТА“ от Захари Карабашлиев Драматично-куклен театър

„Иван Радоев“ – Плевен.

 

 

     Тази година „АКАДЕМИЯ АСКЕЕР“ удостоява с почетен „АСКЕЕР“

АКТРИСАТА МЕГЛЕНА КАРАЛАМБОВА

 


„АКАДЕМИЯ АСКЕЕР“ удостоява с Голямата награда

ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС КЪМ ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО

„АСКЕЕР 2022“

АКТРИСАТА ЦВЕТАНА МАНЕВА

 

Честито и на добър час на всички номинирани!

Благодарим на нашите спомоществователи – искрени почитатели на театъра и радетели за развитието на българското театрално изкуство:

Министерство на културата, NESCAFE Dolce Gusto и Столична община.

 

Фондация „А‘Аскеер“ сърдечно благодари на своите генерални медийни партньори

БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ, БЪЛГАРСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ; БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО.

 

Традиционно връчването на наградите “АСКЕЕР” е под почетния патронаж на

Министъра на културата и на Министъра на отбраната.

 

Церемонията по награждаването ще се излъчи на 24 май директно по БНТ 1 и на запис по другите канали на БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ.




Представяме ви
Програма
ГЛЕДАЙТЕ ТАЗИ СЕДМИЦА
07 Декември (Сряда)
07 Декември (Сряда)
08 Декември (Четвъртък)
09 Декември (Петък)
09 Декември (Петък)
10 Декември (Събота)
10 Декември (Събота)
11 Декември (Неделя)
12 Декември (Понеделник)
12 Декември (Понеделник)
13 Декември (Вторник)
14 Декември (Сряда)
14 Декември (Сряда)


Уважаеми ЗРИТЕЛИ, всички представления на Голяма сцена на Театър "БЪЛГАРСКА АРМИЯ" са с начален час 19.00ч. Представленията на камерна сцена "Миракъл" и сцена-клуб "МаксиМ" са от 19.30ч. Закъснелите зрители НЕ СЕ ДОПУСКАТ. При отмяна на представление, ще бъдете своевременно информирани на нашата web страница. Театър "БЪЛГАРСКА АРМИЯ" си запазва правото да прави промяна в програмата.
Партньори